Kategoria Archiwów: Projekty i programy

  • 0
swp_201117_01

Świetlica profilaktyczna: pomysłowo, plastycznie, pożytecznie…

Kategoria :Projekty i programy

W roku szkolnym 2017/2018 w SP Mechowo odbywają się zajęcia w ramach „świetlicy profilaktycznej”. Zajęcia podzielone są na 2 grupy wiekowe: uczniowie kl. l-lll oraz kl. IV-VII. W grupie młodszej jest 10 uczniów, a w grupie starszej 15. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Wykazują się dużym zainteresowaniem, łączą wspólne siły aby zrealizować innowacyjne pomysły kreowane przez p. Sylwię Klewicz – prowadzącą zajęcia.

swp_191217_18

 

Dzieci uczęszczające na zajęcia profilaktyczne wyróżniają się dużymi zdolnościami plastycznymi. Z zaciekawieniem przychodzą na kolejne zajęcia, nie mogąc jednocześnie doczekać się nowych wyzwań, które przybierają kształt świetnej zabawy. Pomiędzy różnymi zadaniami, przewidzianymi na zajęcia, „przewijają” się treści służące szeroko pojętej profilaktyce.

swp_061217_17

 

Sylwia Klewicz

M. Sz.


  • 0
dbl_2017_11

Dzień Białej Laski

Kategoria :Projekty i programy

W ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski – „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” w dniu 20.10.17 r. w szkole
zostało zorganizowane spotkanie z uczniami kl. IV – VII. Spotkanie miało charakter lekcji wychowawczej wzbogaconej o prezentację przygotowaną przez pedagoga.

dbl_2017_13

Uczniom ww. klas przedstawiono cele kampanii, krótką historię Białej Laski, odczytano list Adama i innych uczniów z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej z Bydgoszczy, adresowany do uczniów naszej szkoły. Ponadto omówiono sposoby udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, której powinni udzielać ci, którzy znajdują się w towarzystwie niewidomego, przybliżono także sylwetkę/rolę psa przewodnika. Na koniec spotkania uzmysłowiono uczniom jak funkcjonują niewidomi w domu i pracy.

dbl_2017_14

Lekcja wychowawcza cieszyła się zainteresowaniem uczniów, co dało odzwierciedlenie w ich aktywności: podejmowanych dyskusjach, a przede wszystkim w okazaniu empatii i tolerancji względem osób niewidomych. W przyszłym roku szkolnym pragniemy poszerzyć zakres naszych działań dotyczących tej kampanii (m.in. włączyć dodatkowe podmioty i/lub wziąć udział w wydarzeniach zaproponowanych w programie przygotowanym przez organizatora kampanii).

Ewa Polniak


  • 0
mnzk_140617_16

„Magiczna noc z książką” po raz drugi

Kategoria :Projekty i programy

14 czerwca odbyła się w Szkole Podstawowej w Mechowie druga „Magiczna noc z książką”. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VI, Pani dyrektor Mariola Misztalska oraz Panie Ewa Polniak i Monika Szymańska – Kamińska. Tym razem uczniom towarzyszyły przygody małego księcia, bohatera książki Antoine de Saint-Exupéry’ego i cytat „jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Ponadto odbyły się rozmaite zabawy i gry kreatywne, indywidualne i w grupach. Uczniowie zmuszenie byli do pobudzenia swoich szarych komórek i rozwijania twórczego myślenia.

mnzk_140617_15

 

Do najbardziej udanych i emocjonujących zabaw należy zaliczyć szukanie skarbu – ukrytego w bibliotece przez Panią dyrektor słodkiego upominku – tortu. Do skarbu prowadziło szereg wskazówek, które uczniowie musieli odgadywać niemal jak tytułowy szatan z powieści Kornela Makuszyńskiego. Każda znaleziona koperta podgrzewała emocje jeszcze bardziej, a tort i eklerki, upieczone przez mamę jednego z uczniów, ucieszyły i były miłą nagrodą na koniec zmagań.

mnzk_140617_13

Kolejną emocjonującą grą było również odgadywanie imion i nazwisk bohaterów lektur. Wskazówki były poukrywane w budynku szkoły, a uczniowie musieli je odnaleźć przy pomocy latarek. Zabawa jedynie dla odważnych i dobrze kojarzących fakty.

mnzk_140617_03

 

Na zakończenie wieczoru uczniowie obejrzeli film z gatunku fantasy oraz odbyła się, zainicjowana przez Panią Ewę Polniak, bitwa poduszkowa. Pełni emocji i wrażeń uczniowie położyli się spać.

M.Sz.


  • 0
f_miz_2017_06

Ferie Miziołka – czytamy i malujemy

Kategoria :Projekty i programy

Przed feriami nauczyciele – bibliotekarze zorganizowali w szkole kolejną akcję propagującą czytelnictwo. Zadaniem uczniów było przeczytania „Dynastii Miziołków” J. Olech i zwrócenie uwagi na to, w jaki ciekawy sposób ferie zimowe spędzał Miziołek. Swoje spostrzeżenia i refleksje młodzi czytelnicy przenieśli na papier i stworzyli do tekstu piękne ilustracje. Pani Włodzimiera Maciaszek nagrodziła ich za trud upominkiem w postaci książeczki.


  • 0
kier_ks_2016_13

Kiermasz Kartek Świątecznych

Kategoria :Projekty i programy

W okresie przedświątecznym w trakcie zajęć technicznych uczniowie klas IV – VI wykonywali kartki świąteczne. Większość uczniów z ww. klas należy do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Toteż po wspólnych ustaleniach podjęto decyzję o sprzedaży wykonanych kartek. Akcja sprzedaży trwała przez cztery dni w trakcie długich przerw międzylekcyjnych.

kier_ks_2016_03

Jako, że Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła tegoroczny rok „Rokiem Wolontariatu” ustalono, że z zebranych funduszy zostanie sporządzona paczka świąteczna dla Miłosza – chłopca, który urodził się z rozszczepieniem kręgosłupa i wodogłowiem, i którego leczenie wraz z rehabilitacją nasza szkoła wspiera dodatkowo przez zbiór nakrętek.

kier_ks_2016_02

Opiekun SU – Ewa Polniak


  • 0
pinokio_2016_33

Lektura może być inspiracją – nasze gry planszowe

Kategoria :Projekty i programy

W minionym tygodniu uczniowie klasy IV omawiali na j. polskim lekturę „Pinokio” C. Collodiego. Na zajęciach prowadzonych przez Panią Monikę Szymańską – Kamińską starali się przenieść na papier akcję gry i zaprezentować ją w postaci gry planszowej. Na zdjęciach widać prace manualne związane z tworzeniem gry: malowanie planszy, planowanie etapów gry, obmyślanie zasad, nanoszenie pól z trudnością i zagadkami.

pinokio_2016_34

Gdy czwartoklasiści skończyli i gry planszowe były już gotowe przyszedł czas na najważniejsze – grę. Przynieśli kostki i pionki i zabrali się do gry. Był to swoisty test, mający na celu sprawdzenie, czy wszystko zostało właściwie zaplanowane i namalowane. W każdą grę dało się grać, więc uczniowie kl. IV zostali nagrodzeni za pracę ocenami bardzo dobrymi. Gratulujemy.

M.Sz.


  • 0
ozdoby_2016_07

„Wiszą na choince bombki kolorowe, całe pozłacane, posrebrzane, brokatowe…”

Kategoria :Projekty i programy

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zbliża się też organizowany po raz drugi w naszej szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy. Prace nad przygotowaniem ozdób trwają w domach. Ich efekty powoli zapełniają klasowe półki.

ozdoby_2016_32

Na zajęciach technicznych pracują również uczniowie klas IV – VI. Pod czujnym okiem Pani Ewy Polniak wykonują ozdoby z masy solnej i piękne, świecące bombki. W tym roku dominują cekiny.

ozdoby_2016_29

 

Efekty będzie można podziwiać na kiermaszu. Serdecznie zapraszamy.

 


  • 0
pp_2016_12

Wiemy, jak pomagać i uczymy młodszych

Kategoria :Projekty i programy

W ramach zajęć kółka sportowego uczniowie klas IV – VI przypomnieli sobie reguły udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Ewa Przybysz, prowadząca zajęcia, przypomniała uczestnikom o zasadach przeprowadzania „sztucznego oddychania” oraz układania poszkodowanego w tzw. „pozycji bezpiecznej”.

 

pp_2016_14

Później piątoklasiści i szóstoklasiści pokazali swoje umiejętności i wiedzę uczniom klas I – III. Jeden z uczniów fachowo omówił wszystko to, co jego koleżanki zaprezentowały na fantomie. Był czas na pytania i wyjaśnienia. Wiedza była przekazywana w sposób jasny i językiem zrozumiałym dla najmłodszych. Na koniec starsi uczniowie zadali „maluchom” kilka pytań kontrolnych sprawdzających stopień opanowania tej trudnej wiedzy.

M.Sz.


  • 0
prace_2016_60

Jesień to bardzo inspirująca pora roku

Kategoria :Projekty i programy

W ostatnich tygodniach uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Mechowie mogli poczuć się jak prawdziwi wydawcy. Zadaniem każdego z nich było stworzenie albumu. Albumy drzew i liści powstawały w domach przy niewielkiej pomocy rodziców. Pani wychowawczyni Włodzimiera Maciaszek służyła radą i pomocą. Określała, jak należy prace wykonać, a uczniowie zalecenia wykonali w stu procentach. Wykazali się  inwencją twórczą, starannością i dokładnością. Dnia 7 października z dumą zaprezentowali efekty swojej wielodniowej pracy. Takich prac mogliby im pozazdrościć nawet starsi koledzy.

prace_2016_54

Jesień inspiruje uczniów kl. II również do wykonywania prac manualnych. Przy wykorzystaniu darów jesieni wykonywali oni piękne jesienne cudeńka. Zadania wymagały kreatywnego myślenia, indywidualnego podejścia do tematu i tworzywa, pobudzały wyobraźnię i inspirowały.

prace_2016_51

Drugoklasiści pokazywali także jacy z nich zdolni kucharze – przyrządzali owocowe i warzywne sałatki. Ku uciesze Pani wychowawczyni większość z jej podopiecznych potrafi już kroić, obierać i trzeć. Drugoklasiści potrafią posługiwać się już nożem, tarką i obieraczką.

prace_2016_47

Brawa należą się oczywiście rodzicom, którzy wiedzą, jak ważne jest, by dziecku pomagać, a nie je wyręczać i by mały domownik poczuwał się pełnoprawnym członkiem rodziny już od najmłodszych lat.  Efekty prac uczniów można zobaczyć na zdjęciach i można było poczuć na korytarzu szkolnym, gdyż zapachy dań roznosiły się po całej szkole.

M.Sz.


  • 0
magic_night_2016_14

„Magiczna noc z książką”

Kategoria :Projekty i programy

Noc z 25 na 26 maja 2016 r. uczniowie klas IV – VI spędzili w budynku Szkoły Podstawowej w Mechowie. Swoisty biwak w szkole wiązał się z realizacją programu „Książki naszych marzeń”. Pod opieką czworga nauczycieli uczniowie wspólnie czytali, bawili się i rywalizowali. Brali udział w konkursach wiedzy, znajomości bohaterów i treści lektur oraz konkursach sprawnościowych. Wszystkie zabawy, i te merytoryczne, i te sprawnościowe, wywoływały ogrom pozytywnych emocji i były z entuzjazmem przyjmowane przez zgromadzoną młodzież. Każdy mógł wśród nich znaleźć coś dla siebie – komu nie udało się ułożyć największej wieży ze spaghetti, mógł wygrać w konkursie „znalezione z latarką”.

magic_night_2016_18

Kolacja, niespodzianka w postaci sześciu pizz, sprawiła uczestnikom spotkania wielką radość. Została ona ufundowana przez Radnego Rady Miasta i Gminy Płoty Pana Jarosława Krześniaka. Serdecznie dziękujemy.

magic_night_2016_27

Pobudka następnego dnia o godzinie szóstej wcale nie zasmuciła „uczniaków”, wręcz przeciwnie – niektórzy nie spali już od piątej. Na „do widzenia” pytali, kiedy organizujemy kolejną taką noc z książką…

magic_night_2016_13

To budujące, że wśród naszych uczniów pasja do czytania nie zanika, a czytelnictwo może być rozwijane również dzięki takim akcjom, łączącym przyjemne z pożytecznym, integrującym i jednoczącym poprzez wspólną zabawę i naukę.

M.Sz.