Kategoria Archiwów: Projekty i programy

  • 0
dbl_2017_11

Dzień Białej Laski

Kategoria :Projekty i programy

W ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski – „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” w dniu 20.10.17 r. w szkole
zostało zorganizowane spotkanie z uczniami kl. IV – VII. Spotkanie miało charakter lekcji wychowawczej wzbogaconej o prezentację przygotowaną przez pedagoga.

dbl_2017_13

Uczniom ww. klas przedstawiono cele kampanii, krótką historię Białej Laski, odczytano list Adama i innych uczniów z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej z Bydgoszczy, adresowany do uczniów naszej szkoły. Ponadto omówiono sposoby udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, której powinni udzielać ci, którzy znajdują się w towarzystwie niewidomego, przybliżono także sylwetkę/rolę psa przewodnika. Na koniec spotkania uzmysłowiono uczniom jak funkcjonują niewidomi w domu i pracy.

dbl_2017_14

Lekcja wychowawcza cieszyła się zainteresowaniem uczniów, co dało odzwierciedlenie w ich aktywności: podejmowanych dyskusjach, a przede wszystkim w okazaniu empatii i tolerancji względem osób niewidomych. W przyszłym roku szkolnym pragniemy poszerzyć zakres naszych działań dotyczących tej kampanii (m.in. włączyć dodatkowe podmioty i/lub wziąć udział w wydarzeniach zaproponowanych w programie przygotowanym przez organizatora kampanii).

Ewa Polniak


  • 0
mnzk_140617_16

„Magiczna noc z książką” po raz drugi

Kategoria :Projekty i programy

14 czerwca odbyła się w Szkole Podstawowej w Mechowie druga „Magiczna noc z książką”. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VI, Pani dyrektor Mariola Misztalska oraz Panie Ewa Polniak i Monika Szymańska – Kamińska. Tym razem uczniom towarzyszyły przygody małego księcia, bohatera książki Antoine de Saint-Exupéry’ego i cytat „jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Ponadto odbyły się rozmaite zabawy i gry kreatywne, indywidualne i w grupach. Uczniowie zmuszenie byli do pobudzenia swoich szarych komórek i rozwijania twórczego myślenia.

mnzk_140617_15

 

Do najbardziej udanych i emocjonujących zabaw należy zaliczyć szukanie skarbu – ukrytego w bibliotece przez Panią dyrektor słodkiego upominku – tortu. Do skarbu prowadziło szereg wskazówek, które uczniowie musieli odgadywać niemal jak tytułowy szatan z powieści Kornela Makuszyńskiego. Każda znaleziona koperta podgrzewała emocje jeszcze bardziej, a tort i eklerki, upieczone przez mamę jednego z uczniów, ucieszyły i były miłą nagrodą na koniec zmagań.

mnzk_140617_13

Kolejną emocjonującą grą było również odgadywanie imion i nazwisk bohaterów lektur. Wskazówki były poukrywane w budynku szkoły, a uczniowie musieli je odnaleźć przy pomocy latarek. Zabawa jedynie dla odważnych i dobrze kojarzących fakty.

mnzk_140617_03

 

Na zakończenie wieczoru uczniowie obejrzeli film z gatunku fantasy oraz odbyła się, zainicjowana przez Panią Ewę Polniak, bitwa poduszkowa. Pełni emocji i wrażeń uczniowie położyli się spać.

M.Sz.


  • 0
f_miz_2017_06

Ferie Miziołka – czytamy i malujemy

Kategoria :Projekty i programy

Przed feriami nauczyciele – bibliotekarze zorganizowali w szkole kolejną akcję propagującą czytelnictwo. Zadaniem uczniów było przeczytania „Dynastii Miziołków” J. Olech i zwrócenie uwagi na to, w jaki ciekawy sposób ferie zimowe spędzał Miziołek. Swoje spostrzeżenia i refleksje młodzi czytelnicy przenieśli na papier i stworzyli do tekstu piękne ilustracje. Pani Włodzimiera Maciaszek nagrodziła ich za trud upominkiem w postaci książeczki.


  • 0
kier_ks_2016_13

Kiermasz Kartek Świątecznych

Kategoria :Projekty i programy

W okresie przedświątecznym w trakcie zajęć technicznych uczniowie klas IV – VI wykonywali kartki świąteczne. Większość uczniów z ww. klas należy do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Toteż po wspólnych ustaleniach podjęto decyzję o sprzedaży wykonanych kartek. Akcja sprzedaży trwała przez cztery dni w trakcie długich przerw międzylekcyjnych.

kier_ks_2016_03

Jako, że Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła tegoroczny rok „Rokiem Wolontariatu” ustalono, że z zebranych funduszy zostanie sporządzona paczka świąteczna dla Miłosza – chłopca, który urodził się z rozszczepieniem kręgosłupa i wodogłowiem, i którego leczenie wraz z rehabilitacją nasza szkoła wspiera dodatkowo przez zbiór nakrętek.

kier_ks_2016_02

Opiekun SU – Ewa Polniak


  • 0
pinokio_2016_33

Lektura może być inspiracją – nasze gry planszowe

Kategoria :Projekty i programy

W minionym tygodniu uczniowie klasy IV omawiali na j. polskim lekturę „Pinokio” C. Collodiego. Na zajęciach prowadzonych przez Panią Monikę Szymańską – Kamińską starali się przenieść na papier akcję gry i zaprezentować ją w postaci gry planszowej. Na zdjęciach widać prace manualne związane z tworzeniem gry: malowanie planszy, planowanie etapów gry, obmyślanie zasad, nanoszenie pól z trudnością i zagadkami.

pinokio_2016_34

Gdy czwartoklasiści skończyli i gry planszowe były już gotowe przyszedł czas na najważniejsze – grę. Przynieśli kostki i pionki i zabrali się do gry. Był to swoisty test, mający na celu sprawdzenie, czy wszystko zostało właściwie zaplanowane i namalowane. W każdą grę dało się grać, więc uczniowie kl. IV zostali nagrodzeni za pracę ocenami bardzo dobrymi. Gratulujemy.

M.Sz.


  • 0
ozdoby_2016_07

„Wiszą na choince bombki kolorowe, całe pozłacane, posrebrzane, brokatowe…”

Kategoria :Projekty i programy

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zbliża się też organizowany po raz drugi w naszej szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy. Prace nad przygotowaniem ozdób trwają w domach. Ich efekty powoli zapełniają klasowe półki.

ozdoby_2016_32

Na zajęciach technicznych pracują również uczniowie klas IV – VI. Pod czujnym okiem Pani Ewy Polniak wykonują ozdoby z masy solnej i piękne, świecące bombki. W tym roku dominują cekiny.

ozdoby_2016_29

 

Efekty będzie można podziwiać na kiermaszu. Serdecznie zapraszamy.

 


  • 0
pp_2016_12

Wiemy, jak pomagać i uczymy młodszych

Kategoria :Projekty i programy

W ramach zajęć kółka sportowego uczniowie klas IV – VI przypomnieli sobie reguły udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Ewa Przybysz, prowadząca zajęcia, przypomniała uczestnikom o zasadach przeprowadzania „sztucznego oddychania” oraz układania poszkodowanego w tzw. „pozycji bezpiecznej”.

 

pp_2016_14

Później piątoklasiści i szóstoklasiści pokazali swoje umiejętności i wiedzę uczniom klas I – III. Jeden z uczniów fachowo omówił wszystko to, co jego koleżanki zaprezentowały na fantomie. Był czas na pytania i wyjaśnienia. Wiedza była przekazywana w sposób jasny i językiem zrozumiałym dla najmłodszych. Na koniec starsi uczniowie zadali „maluchom” kilka pytań kontrolnych sprawdzających stopień opanowania tej trudnej wiedzy.

M.Sz.


  • 0
prace_2016_60

Jesień to bardzo inspirująca pora roku

Kategoria :Projekty i programy

W ostatnich tygodniach uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Mechowie mogli poczuć się jak prawdziwi wydawcy. Zadaniem każdego z nich było stworzenie albumu. Albumy drzew i liści powstawały w domach przy niewielkiej pomocy rodziców. Pani wychowawczyni Włodzimiera Maciaszek służyła radą i pomocą. Określała, jak należy prace wykonać, a uczniowie zalecenia wykonali w stu procentach. Wykazali się  inwencją twórczą, starannością i dokładnością. Dnia 7 października z dumą zaprezentowali efekty swojej wielodniowej pracy. Takich prac mogliby im pozazdrościć nawet starsi koledzy.

prace_2016_54

Jesień inspiruje uczniów kl. II również do wykonywania prac manualnych. Przy wykorzystaniu darów jesieni wykonywali oni piękne jesienne cudeńka. Zadania wymagały kreatywnego myślenia, indywidualnego podejścia do tematu i tworzywa, pobudzały wyobraźnię i inspirowały.

prace_2016_51

Drugoklasiści pokazywali także jacy z nich zdolni kucharze – przyrządzali owocowe i warzywne sałatki. Ku uciesze Pani wychowawczyni większość z jej podopiecznych potrafi już kroić, obierać i trzeć. Drugoklasiści potrafią posługiwać się już nożem, tarką i obieraczką.

prace_2016_47

Brawa należą się oczywiście rodzicom, którzy wiedzą, jak ważne jest, by dziecku pomagać, a nie je wyręczać i by mały domownik poczuwał się pełnoprawnym członkiem rodziny już od najmłodszych lat.  Efekty prac uczniów można zobaczyć na zdjęciach i można było poczuć na korytarzu szkolnym, gdyż zapachy dań roznosiły się po całej szkole.

M.Sz.


  • 0
magic_night_2016_14

„Magiczna noc z książką”

Kategoria :Projekty i programy

Noc z 25 na 26 maja 2016 r. uczniowie klas IV – VI spędzili w budynku Szkoły Podstawowej w Mechowie. Swoisty biwak w szkole wiązał się z realizacją programu „Książki naszych marzeń”. Pod opieką czworga nauczycieli uczniowie wspólnie czytali, bawili się i rywalizowali. Brali udział w konkursach wiedzy, znajomości bohaterów i treści lektur oraz konkursach sprawnościowych. Wszystkie zabawy, i te merytoryczne, i te sprawnościowe, wywoływały ogrom pozytywnych emocji i były z entuzjazmem przyjmowane przez zgromadzoną młodzież. Każdy mógł wśród nich znaleźć coś dla siebie – komu nie udało się ułożyć największej wieży ze spaghetti, mógł wygrać w konkursie „znalezione z latarką”.

magic_night_2016_18

Kolacja, niespodzianka w postaci sześciu pizz, sprawiła uczestnikom spotkania wielką radość. Została ona ufundowana przez Radnego Rady Miasta i Gminy Płoty Pana Jarosława Krześniaka. Serdecznie dziękujemy.

magic_night_2016_27

Pobudka następnego dnia o godzinie szóstej wcale nie zasmuciła „uczniaków”, wręcz przeciwnie – niektórzy nie spali już od piątej. Na „do widzenia” pytali, kiedy organizujemy kolejną taką noc z książką…

magic_night_2016_13

To budujące, że wśród naszych uczniów pasja do czytania nie zanika, a czytelnictwo może być rozwijane również dzięki takim akcjom, łączącym przyjemne z pożytecznym, integrującym i jednoczącym poprzez wspólną zabawę i naukę.

M.Sz.


  • 0
lekcja_10

„Zdrowo jem więcej wiem”

Kategoria :Projekty i programy

Pani pedagog Ewa Polniak, koordynator programu „Zdrowo jem więcej wiem” przeprowadziła w kl. III lekcję pt. „Ruch to zdrowie” w ramach wiosennego etapu projektu realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

lekcja_05

Trzecioklasiści w ramach projektu uczyli się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, ograniczenie soli i cukru, picie wody mineralnej, a teraz… że należy jak najczęściej uprawiać sport!

Celem lekcji było uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie, ćwiczenie umiejętności dodawania i odejmowania w przedziale od 1 do 100, uczenie zasad współpracy w zespole oraz zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie skoczności, siły, szybkości i zręczności.

lekcja_06

Nauczyciel przekazał dzieciom wiedzę na temat znaczenia sportu w życiu. Uczniowie III kl. zdawali sobie sprawę z tego, że ruch i aktywność są ważne by dobrze funkcjonować. Uczniowie interesują się piłką nożną i lubią w nią grać.

lekcja_07

Część wstępna: uczniowie udali się na boisko szkolne. Dzieci w marszu po obwodzie koła starały się regulować oddech. Nauczyciel instruował:  wdech nosem, wydech ustami. Po powrocie do sali trzecioklasiści wykonali siad skrzyżny w kręgu. Nauczyciel, przypomniał, że prócz właściwego odżywiania do prawidłowego rozwoju niezbędna jest aktywność fizyczna. Dzieci mówiły, jaki rodzaj aktywności lubią. Pokazywały ćwiczenia, a nauczyciel sprawdzał ich sprawność, polecając wykonanie, np. mostka. Kolejna zabawa – „Zgadnij, jaki to sport”. Dzieci biegały po sali, na znak nauczyciela zatrzymywały się i jedno pokazywało wybraną dyscyplinę. Pozostali zgadywali, jaki to sport. Następna zabawa „Wymień dyscyplinę sportową”. Dzieci siedziały w kręgu, nauczyciel stał w środku i rzucał piłkę do uczniów, mówiąc literę alfabetu. Trzecioklasiści odrzucali piłkę i wymieniali dyscyplinę, której nazwa rozpoczyna się na tę literę. Dziecko, któremu nie udało się zgadnąć, odchodziło na bok. Najlepsi zostali najdłużej w kręgu.

lekcja_08

Część główna: zabawa „Pobiegnij i policz” odbyła się na dworze. W ramach promocji działań wzięli w niej udział też uczniowie kl. I – II, jako pomocnicy i kibice. Nauczyciel podzielił dzieci na dwa zespoły, które ustawiły się w kolumnie na starcie. Na mecie młodsi koledzy trzymali dwa komplety kartek z działaniami na dodawanie i odejmowanie i długopis. Dzieci biegły do mety, brały karteczkę, liczyły i wpisywały wynik. Gdy uczniowie skończyli obliczenia, drużyny zebrały kartki i przeszły do sali. Tam układały je tak, by wyniki znalazły się w kolejności rosnącej. Karteczki odwrócone na drugą stronę tworzyły hasło „Sport to zdrowie”. Wygrała drużyna odejmujących. Po powrocie odbyła się zabawa „Rób to samo, co ja”. Uczniowie dobrali się w pary. Na sygnał nauczyciela uczeń wykonał ruchy typowe dla danej dyscypliny, a drugi go naśladował. Na sygnał prowadzącego pary zamieniały się.

lekcja_09

Podsumowanie: dzieci przypomniały, czego nauczyły się na temat aktywności fizycznej, następnie uzupełniły karty pracy.