Miesięczne archiwa: Kwiecień 2016

  • 0
knst_2016_08

„Witaj Maj, 3 Maj!”

Kategoria :Apele

Dnia 28 IV 2016 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Mechowie uroczysty apel z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Udział w uroczystości wzięli uczniowie klas IV – VI przygotowani przez Panią Monikę Szymańską – Kamińską.

knst_2016_01

Całość rozpoczęła się pięknie odśpiewanym hymnem państwowym. Później nastąpiła scenka z życia rodziny: dziadka, wnuczki Marysi i wnuczka Krzysia. Uczniowie V klasy pochylali się nad albumem przedstawiającym czasy stanisławowskie, a widzowie mogli oglądać omawiane obrazy na bieżąco dzięki rzutnikowi i prezentacji multimedialnej. Rozmowa miedzy dziadkiem i wnuczkami stała się okazją do zastanowienia się nad ważnością i doniosłością tego uchwalonego w trakcie obrad Sejmu Wielkiego dokumentu. Dyskusja przeplatana była recytacją wierszy w wykonaniu uczniów klas IV – VI oraz odśpiewaniem pieśni patriotycznych. Niemałe zainteresowanie wzbudził Jakub – Król Stanisław August Poniatowski, odczytujący donośnie i poważnie tekst uchwalonej ustawy zasadniczej.

knst_2016_03

Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i chętnie przenieśli się w czasie dwieście lat wstecz.


  • 0
dz_2016_03

Światowy Dzień Ziemi 2016

Kategoria :Apele

Uczniowie wraz z nauczycielami obchodzili dziś Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Palący Temat – Niska Emisja!”. Uczniowie klasy V, przygotowani przez Pana Andrzeja Jarząb, uświadamiali członkom społeczności szkolnej, jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz jakie działania podjąć, by nastąpiła zmiana na lepsze.

dz_2016_02

Każdy uczeń, od maluszka z Punktu Przedszkolnego po ucznia VI klasy, zyskał wiedzę na temat tego, czym jest niska emisja, jakie negatywne skutki powoduje i co zrobić, aby ją ograniczyć.

dz_2016_08

Ciekawym elementem apelu był festiwal filmów o tematyce ekologicznej. Filmy w prosty i zrozumiały sposób, dostosowany do wieku widzów, przedstawiły omawiany problem.


  • 0
wyc_2016fpe

„W gościnnych progach Nadleśnictwa Gryfice”

Kategoria :Wycieczki

18 kwietnia 2016 r. był dniem pełnym wrażeń dla naszych Maluchów. Obydwie grupy przedszkolne pod opieką swoich pań: Pani Marty Szypulskiej i Pani Marty Krześniak oraz Pani Moniki Wiktorowicz wybrały się wspólnie na wycieczkę do Nadleśnictwa Gryfice.

wycprzedszk_2016_37

            Na miejscu dzieci powitała Pani Renata Pietrzyk, która oprowadziła grupę po najbliższym terenie. Wyjaśniła naszym milusińskim jak ważny jest dla nas las oraz przybliżyła tajniki pracy leśnika. Dzieci miały okazję obejrzeć narzędzia wykorzystywane dawniej podczas  pracy w lesie. Wielką atrakcją okazała się ścieżka edukacyjna, na której przedszkolaki stąpały po różnorodnym podłożu, wąchały lawendę, przechodziły po równoważni oraz próbowały grać na drewnianych cymbałkach. Po nauce, połączonej z zabawą, wszyscy raźnym krokiem udali się na ognisko.

wycprzedszk_2016_28

            Dzięki hojności Nadleśnictwa Gryfice maluchy zajadały się pysznymi kiełbaskami popijając owocowe soczki. Pani leśnik obdarowała dzieci czekoladowymi wafelkami oraz upominkami w formie zeszycików. Wszyscy, pełni wrażeń, zakończyli wizytę w Nadleśnictwie pamiątkowymi zdjęciami. W drodze powrotnej maluchy odwiedziły także gryficką lodziarnię, w której zjadły pyszne rurki z bitą śmietaną. Cała grupa z uśmiechami od ucha do ucha wróciła do szkoły pełna pozytywnych emocji.

wycprzedszk_2016_07

Zobacz fotoreportaż z wycieczki (tekst i zdjęcia: Pani Marta Szypulska, Pani Marta Krześniak).


  • 0
DSC_0010

Klasowy Turniej Sportowy

Kategoria :Konkursy

Trzecioklasiści wraz koordynatorem zorganizowali klasowy turniej sportowy klas I – II.  Trzecioklasiści sami ustalili zasady i wymyślili konkurencje, w których rywalizowali ich młodsi koledzy.  Konkurencji było dziesięć. Przed wprowadzeniem ich do turnieju zostały przez trzecioklasistów sprawdzone pod kątem stopnia trudności. Konkurs pozwolił na zrelaksowanie się i odpoczynek umysłowy poprzez aktywność fizyczną. Gry i zabawy były doskonałą okazją do sprawdzenia siebie i porównania umiejętności i sprawności uczestników konkursu.

konk_sp2016_01

Nauczyciel podzielił trzecioklasistów na grupy 3-4 osobowe.  Każda grupa zaproponowała zabawę lub grę, która będzie jedną z konkurencji w klasowym turnieju. Konkurencjami były np. rzut woreczkiem do miski, skakanie z piłką między nogami, skakanie na skakance, przechodzenie przez szarfę. Uczniowie opisali swoje pomysły na zabawy i opisy umieścili na szkolnej gazetce, tak aby każdy uczeń ze szkoły mógł z nich skorzystać, gdy zabraknie pomysłów na zabawy np. na przerwie.

konk_sp2016_03

Prowadzeniem konkursu i organizacją zajęli się uczniowie klasy III. Ich młodsi koledzy, uczestnicy, losowali miejsce w jednej z dwóch mieszanych grup siedmioosobowych: „Niebiescy”, „Czerwoni”.

konk_sp2016_19

Konkurencje i zasady przedstawiała jedna z uczennic kl. III. Druga zapisywała wyniki, a trzecia wydawała komendy. Ich koledzy pomagali w przygotowaniu konkurencji, np. poprzez przyniesienie rekwizytów. Gdy wszystko było gotowe, następowała komenda „Start”. Uczniowie starali się jak mogli pokonać swoich kolegów z drugiej drużyny. Konkurencje przysporzyły im niemało kłopotów. Wygrała drużyna „CZERWONYCH”, ale ordery za udział, wspólną zabawę i aktywność fizyczną otrzymali wszyscy uczestnicy. Była to dla nich miła pamiątka.

konk_sp2016_36

Po ogłoszeniu wyników i nagrodzeniu drużyn wszyscy w znakomitych humorach rozeszli się do klas.

 


  • 0
lekcja_10

„Zdrowo jem więcej wiem”

Kategoria :Projekty i programy

Pani pedagog Ewa Polniak, koordynator programu „Zdrowo jem więcej wiem” przeprowadziła w kl. III lekcję pt. „Ruch to zdrowie” w ramach wiosennego etapu projektu realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

lekcja_05

Trzecioklasiści w ramach projektu uczyli się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, ograniczenie soli i cukru, picie wody mineralnej, a teraz… że należy jak najczęściej uprawiać sport!

Celem lekcji było uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie, ćwiczenie umiejętności dodawania i odejmowania w przedziale od 1 do 100, uczenie zasad współpracy w zespole oraz zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie skoczności, siły, szybkości i zręczności.

lekcja_06

Nauczyciel przekazał dzieciom wiedzę na temat znaczenia sportu w życiu. Uczniowie III kl. zdawali sobie sprawę z tego, że ruch i aktywność są ważne by dobrze funkcjonować. Uczniowie interesują się piłką nożną i lubią w nią grać.

lekcja_07

Część wstępna: uczniowie udali się na boisko szkolne. Dzieci w marszu po obwodzie koła starały się regulować oddech. Nauczyciel instruował:  wdech nosem, wydech ustami. Po powrocie do sali trzecioklasiści wykonali siad skrzyżny w kręgu. Nauczyciel, przypomniał, że prócz właściwego odżywiania do prawidłowego rozwoju niezbędna jest aktywność fizyczna. Dzieci mówiły, jaki rodzaj aktywności lubią. Pokazywały ćwiczenia, a nauczyciel sprawdzał ich sprawność, polecając wykonanie, np. mostka. Kolejna zabawa – „Zgadnij, jaki to sport”. Dzieci biegały po sali, na znak nauczyciela zatrzymywały się i jedno pokazywało wybraną dyscyplinę. Pozostali zgadywali, jaki to sport. Następna zabawa „Wymień dyscyplinę sportową”. Dzieci siedziały w kręgu, nauczyciel stał w środku i rzucał piłkę do uczniów, mówiąc literę alfabetu. Trzecioklasiści odrzucali piłkę i wymieniali dyscyplinę, której nazwa rozpoczyna się na tę literę. Dziecko, któremu nie udało się zgadnąć, odchodziło na bok. Najlepsi zostali najdłużej w kręgu.

lekcja_08

Część główna: zabawa „Pobiegnij i policz” odbyła się na dworze. W ramach promocji działań wzięli w niej udział też uczniowie kl. I – II, jako pomocnicy i kibice. Nauczyciel podzielił dzieci na dwa zespoły, które ustawiły się w kolumnie na starcie. Na mecie młodsi koledzy trzymali dwa komplety kartek z działaniami na dodawanie i odejmowanie i długopis. Dzieci biegły do mety, brały karteczkę, liczyły i wpisywały wynik. Gdy uczniowie skończyli obliczenia, drużyny zebrały kartki i przeszły do sali. Tam układały je tak, by wyniki znalazły się w kolejności rosnącej. Karteczki odwrócone na drugą stronę tworzyły hasło „Sport to zdrowie”. Wygrała drużyna odejmujących. Po powrocie odbyła się zabawa „Rób to samo, co ja”. Uczniowie dobrali się w pary. Na sygnał nauczyciela uczeń wykonał ruchy typowe dla danej dyscypliny, a drugi go naśladował. Na sygnał prowadzącego pary zamieniały się.

lekcja_09

Podsumowanie: dzieci przypomniały, czego nauczyły się na temat aktywności fizycznej, następnie uzupełniły karty pracy.


  • 0
cross_2016_13

XIV Cross Mokasyna

Kategoria :Konkursy

1 kwietnia 2016 r. w Parku Miejskim w Płotach odbył się XIV Cross Mokasyna. Na Biegi Przełajowe oczywiście, jak co roku, pojechała ekipa naszych najlepszych biegaczy. Panie Mariola Misztalska, Ewa Polniak i Justyna Wiktorowicz czuwały nad bezpieczeństwem naszych milusińskich i zadbały o to, by żadnego nie zgubić. Niemałe sukcesy osiągnęły tego roku dziewczynki:

DZIEWCZĘTA 2009 i młodsze

III miejsce Dudek Laura – klasa I

cross_2016_12

V miejsce Król Amelia – klasa I

DZIEWCZĘTA rocznik 2008 – 2007

cross_2016_27

IV miejsce Pasik Wiktoria – klasa II

VI miejsce Rejek Lena – klasa II

We wspaniałych nastrojach, nieco zmęczeni, lecz szczęśliwi, wszyscy wrócili do szkoły (zobacz fotoreportaż z imprezy).