Miesięczne archiwa: Listopad 2016

  • 0
andrzejki_2016_41

Andrzejkowe katarzynki lub „katarzynkowe” andrzejki

Kategoria :Imprezy

25 listopada w Szkole Podstawowej w Mechowie odbyła się zabawa andrzejkowa, a, jako że był to dzień imienin Katarzyny, można powiedzieć, że w tym roku społeczność szkolna obchodziła katarzynki.

andrzejki_2016_97

Nad przygotowaniem uroczystości, poczęstunkiem i zabawą czuwali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z opiekunem samorządu – Panią Ewą Polniak jako koordynatorką wszystkich działań. Pomocą swoją służyły również niezawodne mamy. Upiekły ciasta, prowadziły konkursy i odgrywały role wróżek. Do stolików Pań: Eweliny Krześniak, Anny Michnicz, Agnieszki Nowak i Natalii Szydłowskiej ustawiały się tabuny spragnionych wiedzy o swej przyszłości uczniów.

andrzejki_2016_94

Wieczór wróżb i magii połączony był z wyśmienitą zabawą na parkiecie w takt muzyki, o którą zadbał DJ – Pan Krzysztof Nowak. Na początku imprezy z niektórych głów lały się siódme poty – a to za sprawą instruktora zumby – Pana Karola Radomskiego. Porwał on do wspólnej zabawy uczniów, rodziców i nauczycieli. Po trzeciej piosence, na pytanie Pana instruktora, czy „Jedziemy dalej?” z gardeł wyrwało się głośne „Taaak!”, co pokazało, jak bardzo ta nowa forma zabawy połączonej z wysiłkiem fizycznym spodobała się uczniom.

andrzejki_2016_90

Tańce na parkiecie przeplatane były konkursami przeznaczonymi dla uczniów poszczególnych klas. Chętnych do udziału w konkursach było tak wielu, że prowadząca konkursy – Pani Agnieszka, musiała skorzystać z „maszyny losującej”. Młodsi bawili się przy pomocy „gorącego kapelusza” oraz siadali na „gorące krzesełka”. Nieco starsi jedli jabłko zawieszone na sznurku oraz nadmuchiwali i wiązali balony. Pani Ewa Polniak nagradzała wszystkich: i tych którzy zajęli pierwsze trzy miejsca, i tych, którzy brali udział.

andrzejki_2016_87

Gdy impreza dobiegła końca uczniowie, zmęczeni, ale zadowoleni, rozeszli się do domów. „Na drogę” otrzymali jeszcze słodki podarek lub owoc.

M.Sz.


  • 0
pp_2016_12

Wiemy, jak pomagać i uczymy młodszych

Kategoria :Projekty i programy

W ramach zajęć kółka sportowego uczniowie klas IV – VI przypomnieli sobie reguły udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Ewa Przybysz, prowadząca zajęcia, przypomniała uczestnikom o zasadach przeprowadzania „sztucznego oddychania” oraz układania poszkodowanego w tzw. „pozycji bezpiecznej”.

 

pp_2016_14

Później piątoklasiści i szóstoklasiści pokazali swoje umiejętności i wiedzę uczniom klas I – III. Jeden z uczniów fachowo omówił wszystko to, co jego koleżanki zaprezentowały na fantomie. Był czas na pytania i wyjaśnienia. Wiedza była przekazywana w sposób jasny i językiem zrozumiałym dla najmłodszych. Na koniec starsi uczniowie zadali „maluchom” kilka pytań kontrolnych sprawdzających stopień opanowania tej trudnej wiedzy.

M.Sz.


  • 0
dpd_2016_18

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Kategoria :Apele

18 listopada w Szkole Podstawowej w Mechowie odbyły się dwa bardzo ważne spotkania. Uczestnicy spotkań zostali podzieleni na grupy według wieku, osobno uczniowie klas I – III, a osobno: IV –VI. Spotkania poprowadziła Pani pedagog Ewa Polniak, a ich tematyka dotyczyła obchodzonego 20 listopada III Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

dpd_2016_23

Pani pedagog przypomniała o tym, że każdy człowiek ma swoje prawa. Prawa człowieka zawarte są w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dzieci także, od chwili przyjścia na świat, chronione są prawami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Na spotkaniu przybliżono sylwetkę Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga, który apelował do dorosłych, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka. Uczniowie wspólnie wykonali drzewo Praw Dziecka i na listkach wypisali prawo, które dla nich jest szczególnie ważne.

dpd_2016_20

 
Przyczynkiem do dyskusji były listy dzieci z odległych krajów, które były dowodem na to, iż w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej, zapewnionego bezpieczeństwa czy szacunku. Uczniowie starali się wczuć w sytuację adresata listu i znaleźć z niej wyjście. Często, jako sposób rozwiązania problemu, padał pomysł, by: „zwrócić się z prośbą do dorosłych: rodziców, wychowawcy, pedagoga”. Podawane pomysły świadczą o tym, że dzieci wiele nadziei na poprawę swej sytuacji pokładają w mądrości i pomocy dorosłych. Obowiązkiem dorosłych jest dążenie do tego, by prawa dzieci były respektowane. Obowiązkiem dorosłych jest również to, by o prawach dziecka przypominać.

dpd_2016_05

Tegoroczne obchody święta miały wyjątkową oprawę. Spotkania odbywały się w pogodnej, sprzyjającej pracy atmosferze. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi pomysłami i wątpliwościami. Na koniec Pani pedagog złożyła im życzenia z okazji ich święta i obdarowała słodkim poczęstunkiem. Dostała w podzięce moc serdecznych uścisków.

M.Sz.


  • 0
dsc_4apel

„Witamy wszyscy Niepodległość i Jedenasty Listopada!”

Kategoria :Apele

10 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Mechowie odbył się uroczysty apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Recytatorzy, przygotowani przez Panią Monikę Szymańską – Kamińską przybliżyli zebranym najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do nadejścia upragnionej wolności. Uczniowie klas IV – VI pięknie recytowali wiersze patriotyczne, a ich deklamację uświetniła przygotowana specjalnie na tę okazję prezentacja multimedialna.

dsc_2221p

Po części oficjalnej odbył się mini koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Uczniowie, rozśpiewani dzięki lekcjom muzyki prowadzonym przez Panią Grażynę Kellner, zaprezentowali kilka piosenek, a zebrana widownia mogła im towarzyszyć, czytając tekst ze slajdów.

dsc_0035-001

Gdy apel dobiegł końca głos zabrała Pani dyrektor Mariola Misztalska. Podziękowała uczniom – recytatorom oraz nauczycielkom przygotowującym uroczystość. Następnego dnia – 11 listopada 2016 r. – członkowie pocztu sztandarowego oraz przedstawiciele Rady Pedagogicznej i rodziców wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Płotach. Uczniowie dzielnie i z dumą prezentowali szkolny sztandar oraz wzięli udział w pochodzie i uroczystościach przy obelisku ku czci poległych.

M. Sz.


  • 0
remont_2016_06

„Remont – bo liczą się chęci…”

Kategoria :Inne

W dniach 10 – 11 listopada 2016 r. w naszej szkole przeprowadzono remont. Ściany zostały odmalowane, dziury poklejone i korytarz szkolny zyskał zupełnie nowy, świeży blask. Długi weekend sprzyja temu, by pomieszczenia zdążyły wywietrzeć, zanim wejdą do nich uczniowie.

remont_2016_16

Pani dyrektor Mariola Misztalska stwierdziła, że zrobiono więcej niż planowano na początku. Dzięki sprawnej grupie prężnie działających rodziców, zaangażowanych w sprawy szkoły, zyskała ona nowe oblicze i na pewno zachwyci wracających po weekendzie uczniów.

remont_2016_14

Serdecznie dziękujemy Rodzicom obecnym na malowaniu. Cieszymy się, że możemy liczyć na Państwa pomoc i wsparcie. Dzięki osobom, którym nie jest obojętne to, do jakiej szkoły uczęszczają ich dzieci, szkoła rozwija się, zmienia na lepsze, pięknieje w oczach.

M. Sz.

 


  • 0
pas_prz_2016_05

Prawdziwe przedszkolaki

Kategoria :Apele

Listopad rozpoczął się dla wychowanków Punktu Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Mechowie bardzo pracowicie. Po wielodniowych przygotowaniach zostali oni nareszcie prawdziwymi przedszkolakami.

pas_prz_2016_27

            Uroczyste pasowanie odbyło się 4 listopada 2016 r. Najpierw przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Pokazały również zabawy, jakie towarzyszą im w trakcie codziennych zajęć w przedszkolu. Wychowawczyni przedszkolaków Pani Patrycja Janik włożyła wiele pracy w to, by dzieci przygotować do tego ważnego dnia i czuwała nad właściwym przebiegiem występu.

pas_prz_2016_26

            Po występie Pani dyrektor Mariola Misztalska dokonała aktu pasowania na przedszkolaka. Przedszkolaki z powagą powtarzały słowa przysięgi, a następnie, przy pomocy ołówka, zostali oficjalnie pasowani. Pani dyrektor oraz Pani pedagog Ewa Polniak obdarowały dzielne dzieci dyplomami i prezentami. W kolejnej części uroczystości przysięgę w imieniu wszystkich rodziców złożyła Pani Ewelina Krześniak.

pas_prz_2016_20

            Gdy trema opadła, pasowania dokonano i pamiątkowe zdjęcia zrobiono, można było w końcu zasiąść do stołu. O słodki poczęstunek zadbali rodzice. Nie mogło zabraknąć również okolicznościowego tortu. Przedszkolaki zadowolone i już rozluźnione cieszyły się z tego, że towarzyszą im rodzice. Był to dla nich ważny dzień, więc tych najbliższych, najukochańszych, nie mogło zabraknąć. Zaangażowanie i wsparcie rodziców jest jednym z podstawowych elementów funkcjonowania zarówno Punktu Przedszkolnego, jak i szkoły.

M.Sz.


  • 0
d_jesieni_2016_04

Jesienne dary

Kategoria :Inne

Jesiennie zrobiło się wokół Szkoły Podstawowej w Mechowie i na jesienny zmienił się jej wystrój. Na ścianach dominują gazetki o tematyce związanej z tą piękną porą roku. Na lekcjach prace o tematyce jesiennej. Hol szkoły ozdobił jesienny stroik i drzewo, które zmieniło swe barwy na złote, brązowe, żółte i pomarańczowe.

d_jesieni_2016_06

Dary jesieni wykorzystują i z darów jesieni korzystają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Szóstoklasiści wykorzystali jesienny spacer do stworzenia opisu jesieni. Było chłodnawo, ale zabawa w obrzucanie się jesiennymi liśćmi rozgrzała i przywróciła uśmiechy na twarze. Uczniowie kl. II wykonani stroiki, którymi będą mogli ozdobić groby w związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych.

d_jesieni_2016_15

Każda pora roku ma swoje uroki i swoje mankamenty. My staramy się szukać w każdej jej pozytywnego oblicza.

M. Sz.